Uprzejmie informujemy, że w dniu 5 czerwca 2026 r. (piątek) Urząd Gminy w Popielowie i PSZOK w Starych Siołkowicach będzie nieczynny. W dniu 6 czerwca 2026 r. PSZOK w Starych Siołkowicach będzie nieczynny. W dniu 13 czerwca 2026 r. PSZOK w Starych Siołkowicach będzie czynny. Jednocześnie informujemy, że dnia 5 czerwca 2026 r. (piątek) odbędzie się Dyżur Urzędu Stanu Cywilnego w sprawie zgonów w godzinach od 9.00-11.00 pod numerem telefonu +48 506 240 178.

System kaucyjny w Polsce – od 1 października 2025r.

Od 01.10.2025 r. startuje system kaucyjny dla opakowań na napoje. Zostaną nim objęte jednorazowe butelki z tworzyw sztucznych o pojemności do 3 litrów, metalowe puszki o pojemności do 1 litra i szklane butelki wielokrotnego użytku o pojemności do 1,5 litra.

Od października startuje system kaucyjny

Od października na sklepowych półkach zaczną pojawiać się opakowania oznaczone logiem systemu kaucyjnego. Przy zakupie tak oznaczonego produktu będziemy musieli zapłacić kaucję w wysokości 50 gr dla butelek plastikowych i puszek metalowych oraz 1 zł dla butelek szklanych. Kaucja będzie doliczana przy kasie – nie jest wliczona w cenę samego produktu.

Warto pamiętać, że kaucja będzie doliczana w każdym punkcie sprzedaży, który oferuje napoje w opakowaniach objętych systemem, bez względu na jego wielkość, a więc także w restauracjach oferujących zakupy na wynos czy automatach.

Aby otrzymać zwrot kaucji puste opakowania będzie trzeba dostarczyć z powrotem do sklepów.  W wielu z nich staną specjalne automaty, które po umieszczeniu w nich pustych opakowań wydadzą nam kaucję w formie pieniężnej lub w postaci bonu, który będzie można wymienić na gotówkę.

tak wygląda znak systemu kaucyjnego znajdziesz go od października na etykietach

Nie wszystkie sklepy są objęte obowiązkiem zbiórki pustych opakowań. Będzie je można zwrócić we wszystkich sklepach o powierzchni powyżej 200 m2, które oferują napoje w opakowaniach objętych systemem. Mniejsze sklepy (poniżej 200 m2) nie mają obowiązku przystępowania do systemu, ale w większości z nich będziemy mogli zwrócić przynajmniej butelki szklane (podobnie jak ma to już miejsce dla napojów piwnych). Poza sklepami mogą funkcjonować też inne punkty zbiórki, jak również wolno stojące automaty kaucyjne.

Jak przygotować opakowanie do zwrotu?

Opakowania muszą być opróżnione. Nie ma potrzeby demontowania nakrętek z butelek plastikowych, trafią one razem z opakowaniem do recyklingu. Ważne, żeby wszystkie opakowania posiadały nieuszkodzoną etykietę z widocznym znakiem kaucji i kodem kreskowym oraz nie były zgniecione, bo może to utrudnić zeskanowanie kodu.

Nie jest potrzebny paragon za zakupione produkty w opakowaniach, aby otrzymać zwrot kaucji! 

Dlaczego wprowadzany jest system kaucyjny?

System kaucyjny promuje recykling i ponowne wykorzystanie opakowań. Dzięki niemu zmniejszy się zużycie pierwotnych surowców do ich produkcji. To również mniej butelek i puszek porzuconych w parkach, lasach i morzach, a to właśnie one stanowią jeden z najczęściej zanieczyszczających środowisko rodzajów odpadów. Polska jako kolejny kraj Unii Europejskiej, wprowadza system kaucyjny i dołącza do grona 180 mln Europejczyków już w nim funkcjonujących. Dzięki systemowi kaucyjnemu planowane jest osiągnięcie ważnych celów, którymi są:

  • osiągnięcie wysokiego poziomu selektywnej zbiórki opakowań – co najmniej 77% już od 2025 r. i aż 90% od 2029 r.;
  • zwiększenie udziału materiałów z recyklingu w jednorazowych butelkach z plastiku (razem z zakrętkami i wieczkami) – zawartość tworzyw sztucznych z recyklingu wyniesie co najmniej 25% od 2025 r. i 30% od 2030 r.

Opakowania, które obecnie są traktowane jedynie jako odpad powinny być także traktowane jako wartościowy materiał, który warto wprowadzić z powrotem do obiegu i wykorzystać.

Szczegóły na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska

Materiały graficzne – https://www.gov.pl/web/klimat/system-kaucyjny

Wróć na początek strony