25.06.2012 Występy zespołu Siołkowiczanki na festiwalu kultury w Krakovanach


1.jpeg P6270504plakat_800.jpeg W dniach 22-24 czerwca 2012r zespół folklorystyczny Siołkowiczanki brał udział w przeglądzie zespołów folklorystycznych pod nazwą Župny Festival Kultury, odbywającym się corocznie w miejscowości Krakovany na Słowacji.

 Gmina Popielów nawiązała kontakty partnerskie ze słowackimi Krakovanami przed kilku laty. Župny Festival Kultury to wydarzenie artystyczne, które przyciąga uwagę mieszkańców regionu, wielu gości i mediów.  Na karakovanskiej scenie w ciągu dwóch dni występuje  kilkanaście znanych słowackich folklorystycznych zespołów muzycznych i tanecznych. Dzięki nawiązanym kontaktom nasz zespół Siołkowiczanki otrzymał zaproszenie i mógł wziąć udział w tym prestiżowym wydarzeniu.

 Župny Festival Kultury to wydarzenie widowiskowe, przyciągające barwnością i bogactwem ludowych strojów. Ludowym pieśniom towarzyszy dynamiczny akompaniament muzyków grających na akordeonach i skrzypcach, a także na rzadko już spotykanych instrumentach takich jak cymbały.

2.jpeg 3.jpeg 4.jpeg 5.jpeg

  Zespół Siołkowiczanki pojawił się na scenie dwukrotnie i zaśpiewał popularne piosenki ludowe, takie jak „Poszła Karolinka do Gogolina”, a także inne piosenki na stałe wpisane w repertuar zespołu takie jak „Przez ta Siołkowskoł fajno wieś”. Występ Siołkowiczanek został przyjęty bardzo ciepło i  nagrodzony został brawami publiczności.

6.jpeg 7.jpeg  

8.jpeg W wyjeździe do Krakovan uczestniczył Wójt Gminy Dionizy Duszyński oraz Przewodniczący Rady Gminy Popielów Jerzy Kupczyk, którzy w trakcie pobytu na Słowacji omówili dalsze możliwości współpracy pomiędzy gminami ze Starostą Krakovan Vladimirem Mihalikiem.

W przyszłości planujemy zaprosić na jeden z festynów gminnych zespół „Borovienka”, a także zorganizować wymianę młodzieży pomiędzy szkołami podstawowymi.

 W trakcie wizyty w Krakovanach zwiedziliśmy miejscowe muzeum etnograficzne, w którym zgromadzone zostały bogato haftowane stroje ludowe oraz wiele sprzętów używanych kiedyś na wsi w gospodarstwach domowych.

Zwiedziliśmy również pobliskie miasto uzdrowiskowe Piestany.  .

 Słowackie Krakovany przyjęły nas bardzo gościnnie i życzliwie.

9.jpeg 10.jpeg 11.jpeg 12.jpeg 13.jpeg

     Urząd Gminy w Popielowie

Wróć na początek strony