01.01.2013 Trochę o przeszłości w opracowaniu „Historia Administracji w Gminie Popielów”

 -  40 lat temu 1 stycznia 1973r utworzono Gminę Popielów.


JPEGAkt-800.jpeg (45,07KB) Na mocy uchwały Wojewódzkiej Rady Narodowej w Opolu 1 stycznia 1973 roku powołano gminę Popielów  w powiecie  opolskim.   W skład gminy Popielów włączono sołectwa: Kaniów, Lubienia, Nowe Siołkowice, Popielowska Kolonia, Popielów i Stare Siołkowice. Gmina ta powstała w ramach powiatu opolskiego. W powiecie brzeskim powołano natomiast gminę Karłowice. W jej skład włączono sołectwa: Barucice, Karłowice, Kurznie, Kuźnica Katowska, Mąkoszyce, Nowy Świat, Raciszów, Rogalice, Roszkowice, Rybna, Stare Kolnie, Stobrawa i Tarnowiec. Gmina Karłowice funkcjonowała zaledwie do jesieni 1975 roku. Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych została rozwiązana.  Sołectwa: Karłowice, Kurznie, Kuźnica Katowska, Stare Kolnie, Stobrawa i Rybna włączono do gminy Popielów. Pozostałe miejscowości włączono do gminy Lubsza. Rozporządzenie weszło w życie 30 października 1975 roku. 

Więcej ciekawostek z historii gminy opisanych zostało w opracowanej na zlecenie Urzędu Gminy w Popielowie   „Historii Administracji w Gminie Popielów”. Praca ta w najbliższych dniach będzie dostępna w Gminnej Bibliotece Publicznej w Popielowie.
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do lektury.

   W  latach 1954-1972  w Polsce funkcjonowały tzw. gromadzkie rady narodowe.  Na obszarze dzisiejszej Gminy Popielów wcześniej funkcjonowały Gromada Popielów, z miejscowościami Popielów, Lubienia, Popielowska Kolonia, Gromada Stare Siołkowice z miejscowościami Stare Siołkowice i Nowe Siołkowice, Gromada Stobrawa z miejscowościami Stobrawa, Rybna i Stare Kolnie (Gromada Stobrawa została zlikwidowana z końcem 1959 i cały jej obszar włączono do sąsiedniej gromady Karłowice) oraz  Gromada Karłowice w powiecie brzeskim, obejmująca również takie miejscowości jak Karłowice, Kurznie, Kuźnica Katowska. Miejscowość Kaniów należała do Gromady Kup. Jednostki te były zbyt małe i nie sprawdziły się. W 1973r  wrócono więc do rozwiązań podziału administracyjnego na gminy, które funkcjonowały wcześniej w latach  1945-1953.

Urząd Gminy w Popielowie

Wróć na początek strony