SIEĆ NAJCIEKAWSZYCH WSI

 

W dniu 3 lipca w Starych Siołkowicach przedstawiciele gmin aspirujących do udziału w Sieci Najciekawszych Wsi uczestniczyli w warsztatach w Starych Siołkowicach
Zapoznali się ze stanem tworzenia Sieci, możliwościami jakie daje uczestnictwo i warunkami jakie powinna spełnić wieś.

Sieć Najciekawszych Wsi to autorski projekt wojewody opolskiego Ryszarda Wilczyńskiego mający na celu zachowanie i wykorzystania walorów kulturowych, przyrodniczych oraz krajobrazowych do rozwoju turystyki wiejskiej w Polsce. Tworzenie sieci miejscowości o rozpoznawalnej marce oraz dających gwarancję pobytu o wysokim poziomie atrakcyjności i jakości usług ma stać się realną strategią rozwoju sołectw.

W sali spotkań uczestnikom zaprezentowano modelową prezentację wsi Stare Siołkowice.
Pan Ryszard Wilczyński Wojewoda Opolski mówił, że najważniejszym powodem dla potencjalnego turysty chcącego odwiedzić jakąś miejscowość są walory poznawcze takiej wizyty. „Wieś musi mieć opowieść o sobie, o czymś istotnym co działo się przez lata, nieraz poprzez wieki, jak żyło się na wsi, jak się gospodarowało, co było istotą tego, co nazywamy wiejskością”

Wojewoda podkreślił, że sukces wsi – uczestnika sieci – nie polega tylko na zainteresowaniu turystów. „Miejscowości, które zadbają o siebie, będą miały szanse na wysoką jakość życia swoich mieszkańców. Dołączając do tego turystykę - możemy liczyć na różne możliwości, na poprawienie warunków życia”
DSC01778.jpeg DSC01779.jpeg DSC01780.jpeg DSC01781.jpeg

Wróć na początek strony