Współpraca partnerska z czeskimi gminami Krakovany oray Senov u Noveho Jicina

logotype CZ-PL a symbol EU with texts (fullcolor)-50.jpeg logo EP-50.jpeg

W celu nawiązania współpracy z partnerami czeskimi Gmina Popielów w 2009r napisała projekt „POZNAJMY SIĘ – biwak integracyjny dla dzieci szkół podstawowych".

W projekcie tym, na który otrzymano dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa w wysokości 17 863 Euro (całkowita wartość projektu to 18 804 Euro) zamierzamy zorganizować w okresie wakacji biwak dla dzieci czeskich oraz dzieci ze szkół podstawowych Gminy Popielów.  Naszymi partnerami w projekcie są dwie czeskie gminy: Obec Krakovany oraz Obec Senov u Noveho Jicina.
        Konieczność omówienia wielu spraw związanych z projektem wymagała osobistego spotkania z przedstawicielami zaprzyjaźnionych gmin. W dniach 15 – 17 kwietnia 2010r. delegacja przedstawicieli gminy Popielów w składzie; Sekretarz Gminy Popielów pani Ilona Lenart, Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Popielowie pani Agnieszka Dziechcińska, Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. Ks Jana Dzierżona w Karłowicach pani Elżbieta Górka, a także Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Starych Siołkowicach pani Jolanta Błaszkiewicz oraz Koordynator Merytoryczny projektu pani Ewelina Mierzejewska, gościła w Gminie Krakovany w Czechach.
        Rozmowy dotyczące zorganizowania zaplanowanego w dniach 27.06 – 01.07.2010 biwaku odbywały się w miejscowym Urzędzie Gminy oraz w szkole podstawowej.
Stronę czeską reprezentowali; Starosta Gminy Krakovany Pan Josef Polak , Radna Gminy Pani Miloslava Cabelkova,  Dyrektor szkoły w gminie Krakovany Pani  Jitka Holikova oraz przedstawiciele grona pedagogicznego; Pani Jitka Dockalowa, Pani Paulina Lehka
oraz Pani Lenka Slaninkowa.
Na spotkaniu w Krakovanach obecni byli również przedstawiciele drugiej gminy partnerskiej; Gminy Senov u Noveho Jicina. Przyjechał dyrektor tamtejszej szkoły; pani Jana Belunkova, radny gminy; Rudolf Kalisek oraz nauczyciel Miroslav Bill.  

    W trakcie kolejnych trzech dni uczestnicy spotkania wymieniali się przemyśleniami
i spostrzeżeniami na temat projektu, a następnie opracowywali program oraz harmonogram biwaku integracyjnego. W biwaku weźmie udział 65 dzieci, z tego 30 ze strony czeskiej. Dla dzieci zorganizujemy zajęcia sportowe, artystyczne, regionalne, pokaz wikliniarstwa, ognisko, a także wycieczki. Atrakcją będzie przejażdżka wozem drabiniastym po Stobrawskim  Parku Krajobrazowym.
Wizyta w Gminie Krakovany, liczącej 850 mieszkańców, położonej około 100 km od Pragi,  stała się okazją do zwiedzenia jej malowniczych zakątków, ciekawych miejsc i obiektów, będących  chlubą jej mieszkańców. Położone nieopodal miasto - Kutna Hora z krętymi, brukowanymi uliczkami, w średniowieczu było drugim co do wielkości miastem Czech. Bogactwo miasta i jego wysoki status zapewniała kopalnia srebra. W tym małym miasteczku widzimy pozostałości dawnej świetności. Szczególne wrażenie sprawia katedra świętej Barbary, budowla wzniesiona z ogromnym rozmachem, która jest miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów.
    Mieszkańcy czeskich Krakovan przyjęli nas u siebie z serdecznością, jaką darzy się dobrych przyjaciół. Okazali się ludźmi otwartymi na współpracę, która zaowocuje prawdopodobnie nowymi projektami w sferze edukacji i kultury.


                                                        Urząd Gminy w Popielowie

IMG_1187-800.jpeg

Przywitanie w Urzędzie Gminy Krakovany

IMG_1299-800.jpeg

Budynek Urzędu Gminy Krakovany

IMG_1202-800.jpeg

Zakladna a Majerska Skola w Krakovanach uczestniczy w projekcie Gminy Popielów „POZNAJMY SIĘ – biwak integracyjny dla dzieci szkół podstawowych na zdjęciu delegacja z Gminy Popielów oraz przedstawiceli z gminy Krakovany oraz Senon u Noveho Jicina

IMG_1214-800.jpeg

Kutná Hora, w 1996 r. wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO, jest najciekawszym i najcenniejszym miastem w okolicach Pragi. Dzisiejsza stosunkowo niewielka miejscowość to zaledwie cień średniowiecznego miasta, przez ponad 200 lat drugiego co do wielkości w Czechach, a w XIV w. liczącego tylu mieszkańców, ile ówczesny Londyn.

Na zdjęciu delegacja z Gminy Popielów na tle katedry św. Barbary w Kutnej Horze
 

Wróć na początek strony