Herb Gminy
Herb podzielony jest na trzy części. W centralnym punkcie na tle pasma gruntu rolnego - koloru zielonego oraz błękitu horyzontu umieszczony jest zgodnie z prawdą historyczną pług - koloru srebrzystego. Pług świadczy o tradycji i aktualności rolnictwa w gminie.
W górnej części herbu znajduje się skośna kratka naprzemian koloru żółtego i niebieskiego z zawieszonym krzyżem chrześcijańskim. Górny fragment herbu symbolizuje głęboko zakorzenioną tradycję chrześcijańską na terenie gminy.
Kolor żółty i niebieski to kolor chrześcijański i śląski. Dolna część herbu to fragment muru z czerwonej cegły, na którym widnieje rok 1286 - rok pierwszego zapisu o Popielowie oraz biały gołąb w locie.
Mur z czerwonej cegły przypomina nam gwałtowny rozkwit techniki i budownictwa murowanego w naszym regionie, kiedy to nasze wioski zmieniły się z zabudowy drewnianej ze strzechą słomianą na murowaną z cegły - co działo się na przełomie XVIII i XIX wieku.
Czerwona cegła nawiązuje do powstania Cegielni w Popielowie, której właścicielem był Kania potocznie zwany "Jasiczek". Pomnikami tej cegły mogą być do dziś wybudowane kościoły w Popielowie, Karłowicach i Lubieni.
Natomiast znajdujący się napis - data 1286 - oznacza historyczne powstanie Popielowa. Fruwający gołąb przypomina pokojowe i zgodne współżycie różnych grup ludności - mieszkańców naszej gminy po roku 1945.