Dożynki Gminne 2010 - Popielów

1.jpeg  

   W dniu 5 września 2010 roku, na boisku sportowym w Popielowie odbyły się, zorganizowane przez Samorząd Gminy Popielów, Dożynki Gminne 2010. W tegorocznym święcie plonów udział wzięło wielu gości, wśród nich: Wojewoda Opolski Pan Ryszard Wilczyński, Wicemarszałek Województwa Opolskiego Pan Tomasz Kostuś, Wójt Gminy Popielow Pan Dionizy Duszyński oraz radni Gminy Popielów z Przewodniczącym Rady Gminy Popielów Panem Jerzym Kupczykiem.   

 

 

12.jpeg Zaszczytną funkcję starostów tegorocznych 11.jpeg gminnych dożynek pełnili natomiast Państwo Katarzyna i Norbert Kilian – rolnicy z Popielowa.
 

 


18.jpeg    Tradycyjnie już dożynki gminne uświetnione zostały poprzez udział licznych delegacji z zaprzyjaźnionych z Popielowem gmin. Gościliśmy więc przedstawicieli niemieckich gmin Bad Wurzach, z Burmistrzem Panem Rolandem Buerkle na czele oraz  Rüdersdorf, a także delegację z czeskich Krakovan, której przewodził Starosta Gminy Krakovany Pan Josef Polak.

 

    Uroczystości dożynkowe zainaugurowane zostały Mszą Św. odprawioną w Kościele pw. Królowej Aniołów w Popielowie. W jej trakcie poświęcone zostały przygotowane przez wszystkie sołectwa korony dożynkowe, symbolizujące tegoroczne plony i zbiory. Następnie wszyscy zaproszeni goście oraz uczestnicy udali się na miejsce dożynkowej zabawy w barwnym i efektownym korowodzie ulicami Popielowa.

    Oficjalną część tegorocznego święta plonów otworzył Wójt Gminy Popielów Pan Dionizy Duszyński, który serdecznie witając wszystkich zaproszonych gości oraz uczestników, nie zapomniał wspomnieć o dramatycznej walce z powodzią, jaką samorząd oraz mieszkańcy gminy Popielów stoczyli w maju tego roku. Bez sukcesu w walce z żywiołem tegoroczne dożynki nie doszłyby do skutku.

13.jpeg   Jedną z osób, której działania walnie przyczyniły się do powodzenia akcji przeciwpowodziowej jest Wojewoda Opolski Pan Ryszard Wilczyński, który na początku swego wystąpienia podziękował za możliwość uczestnictwa w popielowskim święcie plonów. Przypominając o trudzie, jaki Wójt Gminy włożył w działania na rzecz obrony przed powodzią, Pan Wojewoda przeszedł do wręczenia 15.jpeg odznaczeń „Medal Za Ofiarność i Odwagę” zasłużonym dla walki z powodzią na terenie gminy. Odznaczenia odebrali: Kierownik Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Opolu – Oddział Brzeg Pan Krzysztof Cytkowicz, Komendant Gminny OSP w Popielowie Pan Konrad Kachel oraz wiceprezes jednostki OSP w Popielowie druh Damian Stasch. Wyróżnienia te były świadectwem docenienia trudu oraz ciężkiej pracy, jaką tak wielu ludzi związanych z naszą gminą włożyło w walkę z powodzią.

16.jpeg 

  Wicemarszałek Województwa Opolskiego Pan Tomasz Kostuś również wyraził radość z możliwości współuczestniczenia z mieszkańcami gminy w tegorocznych dożynkach. Życzył ponadto wszystkim rolnikom wytrwałości i wiary w łaskawość aury i pomyślniejsze plony w roku następnym.

 

    Burmistrz Bad Wurzach Pan Roland Buerkle zwrócił z kolei uwagę na przypadający w tym roku piękny jubileusz 10 – lecia partnerstwa gmin Bad Wurzach i Popielów. Życzył przy tym wszystkim samorządowcom oraz mieszkańcom obu gmin kolejnych wielu lat owocnej współpracy.

3.jpeg 7.jpeg 8.jpeg

    Tradycyjną atrakcją dożynek były konkursy na najpiękniejszą koronę żniwną oraz najładniej udekorowaną posesję. W pierwszej z wymienionych konkurencji zwyciężyło sołectwo Popielów, drugie miejsce przypadło sołectwom Stare Siołkowice i Rybna, natomiast na pozycji trzeciej uplasowały się ex aequo korony żniwne z Karłowic oraz Kurzni. Korony przygotowane przez pozostałe sołectwa zostały uhonorowane wyróżnieniem. Z kolei w konkursie na najlepiej udekorowaną posesję komisja przyznała 10 równorzędnych wyróżnień, podkreślając, że wszystkie dekoracje były przygotowane starannie i bardzo efektownie.

    Po zakończeniu oficjalnej części dożynek rozpoczęła się zabawa, w której wzięło udział blisko 2000 osób – mieszkańców gminy Popielów i nie tylko. W programie imprezy znalazło się wiele atrakcji. Wśród nich występy artystyczne m.in.: orkiestry dętej, zespołów folklorystycznych „Mazelunki”, „Schalkowitzer Heimatmelodie”, „Siołkowiczanki”, „Lira” oraz zaproszonej specjalnie na święto plonów gwiazdy wieczoru – zespołu „Wędrowne Gitary”. Całość zwieńczyła zabawa taneczna do białego rana, przy muzyce zespołu „Estrada”. 

6.jpeg 9.jpeg 19.jpeg

10.jpeg 20.jpeg 4.jpeg

Wróć na początek strony