Kościół pw. NMP Królowej Aniołów w Popielowie

Kościół parafialany pw. Najświętszej Maryji Panny Królowej Aniołów -Popielów, Kościuszki.jpeg

Kościół parafialny pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Aniołów w Popielowie

Popielów to duża wieś stanowiąca siedzibę gminy Popielów, ok. 24 km od Opola. Wzmiankowana w źródłach w 1286 r. Była to wieś książęca, należąca do zamku opolskiego, przy szlaku wołowym, na skraju żyznej doliny Odry i Borów Stobrawskich.

Parafia wzmiankowana po raz pierwszy w końcu XIII i w na początku XIV w. Obecny kościół zbudowany w 1654 r. W wyniku zniszczeń wojny trzydziestoletniej i reorganizacji sieci parafialnej ok. poł. XVII w. włączony do parafii w Starych Siołkowicach, od 1883 r. ponownie ustanowiono niezależną parafię. Ze względu na wzrastającą liczbę parafian i konieczność budowy większego kościoła w 1887 r. przeniesiony na cmentarz, a w jego miejscu w latach 1887-89 wzniesiono murowany.

Kościół murowany w stylu neogotyckim, wzniesiony jako trójnawowa pseudobazylika, z krótkim prezbiterium zamkniętym trójbocznie, prostokątnym korpusem nawowym oraz wieżą przystawioną w płd.-wsch. narożniku. Elewacje ceglane, nietynkowane, na wapiennym cokole. Główna fasada ożywiona tynkowanymi blendami. We wnętrzu wyposażenie częściowo z poprzedniego kościoła drewnianego: ołtarze boczne barokowe z XVII i XVIII w., chrzcielnica z pocz. XVIII w. Pozostałe sprzęty utrzymane w stylistyce neogotyckiej: ołtarz główny, z obrazem MB Królowej Aniołów oraz rzeźbami św. Piotra i Pawła, oraz ambona, z okresu budowy.

W ramach projektu wykonano system monitoringu oraz iluminację zewnętrzną kościoła.

Możliwość zwiedzania przed i po nabożeństwach oraz po ustaleniu z proboszczem (tel. 77 469 20 40).

 

Wróć na początek strony