Kościół pw. Św. Andrzeja w Popielowie

clip_image002.jpeg

Kościół pw. św. Andrzeja w Popielowie

Popielów to duża wieś stanowiąca siedzibę gminy Popielów, ok. 24 km od Opola. Wzmiankowana w źródłach w 1286 r. Była to wieś książęca, należąca do zamku opolskiego, przy szlaku wołowym, na skraju żyznej doliny Odry i Borów Stobrawskich.

Parafia wzmiankowana po raz pierwszy w końcu XIII i w na początku XIV w. Obecny kościół zbudowany w 1654 r. W wyniku zniszczeń wojny trzydziestoletniej i reorganizacji sieci parafialnej ok. poł. XVII w. włączony do parafii w Starych Siołkowicach, od 1883 r. ponownie ustanowiono niezależną parafię. Ze względu na wzrastającą liczbę parafian i konieczność budowy większego kościoła w 1887 r. przeniesiony na cmentarz, a w jego miejscu w latach 1887-89 wzniesiono murowany.

Jest to kościół drewniany, o konstrukcji zrębowej. Składa się z zamkniętego trójbocznie prezbiterium, prostokątnej nawy i nadbudowanej nad nią sygnaturki. Chór muzyczny wsparty na ośmiu słupach, z XVIII lub XIX w. We wnętrzu ołtarz główny z 2 poł. XVII w., w stylu barokowym oraz ambona z XVII w. Zachowane pozostałości polichromii.

Wokół kościoła cmentarz z zabytkowymi rzeźbami św. Jana Nepomucena (1865 r.) i Kaplicą Ogrójca (1857-66, 1935).

W ramach projektu wykonano system monitoringu oraz iluminację zewnętrzną kościoła.

Możliwość zwiedzania przed i po nabożeństwach oraz po ustaleniu z proboszczem (tel. 77 469 20 40).

 

Wróć na początek strony