Kościół Parafialny p.w. Św. Michała Archanioła

 

Kościół parafialny p.w. Św. Michała Archanioła w Karłowicach, ul. Kościelna.

KOŚCIÓŁ PAR. P. W. ŚW. MICHAŁA ARCHANIOŁA

Wzmiankowany w 1500 r, od 1534 w posiadaniu ewangelików. Obecny zbudowany jako ewangelicki u schyłku XIX w. w  stylu neogotyckim,  w miejscu kościoła poprzedniego o konstrukcji szkieletowej, z którego zachowane jedynie ołtarz główny i dwa ołtarze boczne. Po 1945 przejęty przez katolików.
Usytuowany w centrum wsi, po pn. stronie ul. Kościelnej.  Wokół teren rozplantowany, obsiany trawą, kilkadziesiąt metrów na pn. od kościoła pozostałości cmentarza ewangelickiego.
Zbudowany z cegły prasowanej, z zewnątrz nietynkowany; wnętrza przykryte sklepieniami krzyżowo-żebrowymi; poszycie korpusu nawowego blachą falistą, prezbiterium i wieży blachą miedzianą.
Orientowany, trójnawowy, czteroprzęsłowy o układzie halowym, z niższym i węższym prezbiterium zamkniętym trójbocznie oraz kwadratową, czterokondygnacyjną  wieżą od zach. Dachy wysokie; wieża przykryta smukłą, ośmiokątną iglicą. Ściany oskarpowane, okna w większości ostrołukowe, w korpusie nawowym również okrągłe.
Wystrój i wyposażenie wnętrza neogotyckie, z okresu budowy świątyni, jedynie ołtarz główny i dwa ołtarze boczne późnobarokowe z 1 poł. XVIII w. W korpusie nawowym w nawach bocznych oraz w całym przęśle zachodnim empory. 
Ochronie konserwatorskiej podlega bryła świątyni, jej elewacje oraz wnętrza wraz z wystrojem i wyposażeniem.

KOŚCIÓŁ PAR. P. W. ŚW. MICHAŁA ARCHANIOŁA KOŚCIÓŁ PAR. P. W. ŚW. MICHAŁA ARCHANIOŁA

Wróć na początek strony