POZNAJMY SIĘ, biwak integracyjny dla dzieci szkół podstawowych

JPEGIMG_2204-800.jpeg (110,59KB) 

    W dniach od 27 czerwca do 1 lipca 2010 roku Gmina Popielów realizowała projekt „Poznajmy się, biwak integracyjny dla dzieci szkół podstawowych” współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa PRZEKRACZAMY GRANICE. Pomysłodawczynią tego udanego projektu była Sekretarz Gminy Popielów, pani Ilona Lenart, a koordynatorem jego realizacji pani Ewelina Mierzejewska.

  Na realizację projektu została przeznaczona kwota 18 804 EURO, z czego 15 983 EURO (85 % wydatków) zostało dofinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a 1880,40 EURO (10% wydatków) to kwota dofinansowania z budżetu państwa.
JPEGIMG_2965-800.jpeg (96,79KB)         Przez pięć dni gościliśmy u siebie 30 dzieci z czeskich gmin Krakovany oraz Senov u Noveho Jicina, które uczestniczyły w biwaku wraz z 34 uczniami ze szkół podstawowych w Popielowie, Karłowicach i Starych Siołkowicach.
    
    Wszystkich uczestników biwaku pierwszego dnia uroczyście przywitał Wójt Gminy Popielów Dionizy Duszyński. Następnie dzieci mogły wykorzystywać piękną słoneczną pogodę oraz brać aktywny udział w grach i zabawach integracyjnych Wśród nich zorganizowano m.in.:  „Małą Olimpiadę”, w której rywalizowało sześć drużyn.

IMG_2220-800.jpeg Niewątpliwą atrakcją okazał się również pobyt w Gospodarstwie Agroturystycznym „Lewandówka”. Każdy mógł tu znaleźć coś dla siebie; przejażdżkę konną po malowniczych zakątkach Stobrawskiego Parku Krajobrazowego, pokaz pieczenia chleba oraz pomysłowe gry zorganizowane przez animatora kultury. W programie biwaku znalazły się także zajęcia muzyczne oraz lekcje tańca ludowego. Uczestnicy biwaku odwiedzili również Dinopark w Krasiejowie. DSC03672-800.jpeg  
    
    W uroczystym podsumowaniu biwaku udział wzięli specjalni goście z czeskiego Senova - pani Jana Belunkova dyrektor tamtejszej szkoły oraz radni gminy - pan Rudolf Kalisek i pan Karel Stodulka. Uczniowie i nauczyciele zaprezentowali efekty swoich działań – były tańce w strojach ludowych, śpiew, gra na instrumentach oraz pokaz tańca towarzyskiego. Publiczność, wśród której byli przedstawiciele Urzędu Gminy Popielów, sołtysi , radni oraz rodzice dzieci uczestniczących w projekcie nagradzała występujących gromkimi brawami.
IMG_2935-800.jpeg Uczestniczące w biwaku dzieci z Czech miały możliwość poznania gminy Popielów oraz gościnności i otwartości naszego społeczeństwa. Zetknęły się również z polską tradycją. Z kolei dla młodzieży z naszych szkół ten biwak to nie tylko miły początek wakacji i okazja do bliższego poznania tradycji własnego regionu, ale również  możliwość nawiązania nowych znajomości i przyjaźni, a przy okazji otwarcia się na nową kulturę i tradycje innego narodu. DSC03720-800.jpeg
Mamy nadzieję, że młodzieży dane będzie w przyszłości spotkać się z przyjaciółmi z Czech dzięki kolejnym projektom i ich sprawnym realizacjom.

Wróć na początek strony