PRZEKRACZAMY GRANICE

 Pradziad - Logo.jpeg Pradziad - Logo_1.jpeg
Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa.
PRZEKRACZAMY GRANICE

1.jpeg W dniach 27.06.2011 – 01.07.2011 w Gminie Popielów gościliśmy grupę dzieci z Republiki Czeskiej, które przybyły do nas aby wspólnie z uczniami Publicznej Szkoły Podstawowej w Popielowie, Publicznej Szkoły Podstawowej im. Ks Jana Dzierżona w Karłowicach oraz Publicznej Szkoły Podstawowej w Starych Siołkowicach wziąć udział w zajęciach realizowanych w ramach projektu „Rozwijanie zainteresowań kulturą polską i czeską wśród dzieci szkół podstawowych”

Na realizację projektu, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa.
PRZEKRACZAMY GRANICE, którego wartość wyniosła 24 151,94 Euro, Gmina Popielów otrzymała wsparcie w wysokości 20 529,14 Euro (85% wydatków ze środków EFRR) oraz 2 415,19 Euro (15% wydatków ze środków budżetu państwa)   

2.jpeg

Przez pięć kolejnych dni dzieci z zaprzyjaźnionej czeskiej gminy Senov u Noveho Jicina oraz gminy Krakovany wraz z opiekunami  Panią Lenką Slaninkovą, Panią Pavliną Lehka, Panią Pavlą Jiraćkovą oraz Panem Miroslavem Bill brały udział w wycieczkach zajęciach regionalnych, sportowych i rekreacyjnych.
W projekcie uczestniczyło 64 dzieci, w tym 29 z gmin czeskich, oraz 7 opiekunów.

  3.jpegUczestnicy projektu zostali przywitani w progach Publicznej Szkoły Podstawowej w Popielowie przez Zastępcę Wójta Gminy Popielów Panią Marietę Kupka i Dyrektora Szkoły Panią Agnieszkę Dziechcińską. W oficjalnym otwarciu projektu uczestniczyli  również Radni Gminy Popielów z Przewodniczącym Rady Gminy Popielów Panem Jerzy Kupczykiem, dyrektorzy jednostek organizacyjnych gminy, nauczyciele oraz przedstawiciele rodziców.


4.jpegW pierwszym dniu projektu zorganizowane zostało ognisko integracyjne. Wspólna zabawa szybko sprawiła, że dzieci bez pomocy tłumacza były w stanie się zrozumieć. Był to pierwszy krok ku poznawaniu kultury polskiej i czeskiej  - wspólnych cech języka, tradycji i zwyczajów. W gospodarstwie agroturystycznym Lewandówka w Starych Kolniach poznały również tajniki przygotowania tradycyjnych polskich pierogów.


5.jpeg Dodatkową atrakcją dla dzieci była przejażdżka bryczką po Stobrawskim Parku Krajobrazowym. Piękna pogoda sprzyjała dobrej zabawie.

6.jpegJednym z elementów projektu było zwiedzanie Gminy Popielów z mapą w ręku. Na mapie zostały zaznaczone atrakcje turystyczne gminy, zabytki sakralne, pomniki przyrody  i inne ciekawe miejsca. Dzieci samodzielne mały odszukać drogę do zabytkowego kościoła św. Andrzeja w Popielowie czy też  Dębu Klara na Wielopolu. Na koniec trafiły do Muzeum Kołodziejstwa przy Gospodarstwie Agroturystycznym Pani Marii Sobota w Popielowie, gdzie czekał na nie poczęstunek.


7.jpeg

W ramach projektu zorganizowano dla dzieci dwie wycieczki do Dinoparku w opolskim Krasiejowie oraz do  Krakowa, gdzie zwiedziły Wawel, Kościół Mariacki, Sukiennice, a także miejsca ważne dla współczesnej historii Polski. Z dużym zaciekawieniem dzieci spoglądały na „okno przy Franciszkańskiej” nad bramą wjazdową do pałacu biskupiego w Krakowie, skąd  często przemawiał  papież Jan Paweł II.  
    

 

8.jpeg 9.jpeg 10.jpeg 11.jpeg


Wielkim zainteresowaniem ze strony uczestników projektu cieszyły się zajęcia regionalne z garncarstwa, które jest tradycyjnym rzemiosłem u naszych przyjaciół z Obec Senov u Noveho Jicina.  Dzieci korzystając ze specjalnie w tym celu zakupionych narzędzi wykonały przepiękne przedmioty z gliny.

12.jpeg 13.jpeg

  W trakcie projektu zorganizowana została „Olimpiada sportowa”. W tych samych drużynach stratowali zawodnicy z różnych krajów i różnych szkół. Pomimo bariery językowej dzieci doskonale się rozumiały i rozgrywały kolejne mecze w piłce nożnej, siatkówce i koszykówce. Na koniec olimpiady każdy musiał pokonać tor przeszkód,

    

Nagrodą za sportową rywalizację i zachowanie zasad „Fair play” był pamiątkowy medal dla każdego z uczestników projektu.

14.jpeg 15.jpeg
Projekt  „Rozwijanie zainteresowań kulturą polską i czeską wśród dzieci szkół podstawowych” jest kolejnym etapem pogłębiania dotychczasowej współpracy partnerskiej pomiędzy czeskimi gminami Senov u Noveho Jicina  oraz Krakovany, a Gminą Popielów i kontynuacją dotychczasowej współpracy w zakresie wymiany dzieci i młodzieży.
W roku 2010 Gmina Popielów zrealizowała już pięciodniowy projekt dla 70 uczestników „Poznajmy się – biwak integracyjny dla dzieci szkół podstawowych”, który uzyskał dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a obecny projekt jest jego kontynuacją.


Dziękujemy Dyrektorowi Publicznej Szkoły Podstawowej Pani Agnieszce Dziechcińskiej za wsparcie merytoryczne i organizacyjne przy realizacji projektu.


                        Organizator                    
                        Urząd Gminy w Popielowie


 
 

Wróć na początek strony